Çatallanma Nedir?


Bir blokzincirin iki potansiyel zincir oluşacak şekilde bölünmesine çatallanma denir. Bu iki zincir, bölündükleri ana kadar aynı geçmişi paylaşırlar fakat sonrasında bağımsız blokzincirler olarak devam ederler.
Çatallanma Nedir?

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir blokzincirin iki potansiyel zincir oluşacak şekilde bölünmesine çatallanma denir. Bu iki zincir, bölündükleri ana kadar aynı geçmişi paylaşırlar fakat sonrasında bağımsız blokzincirler olarak devam ederler.

Blokzincirde gerçekleştirilen güncelleme türüne göre çatallanmalar ikiye ayrılır:

Sert çatallanmalar (hard fork) düğümler (node’lar) tarafından uygulanan ve blokzincirin kurallarını değiştiren protokol güncellemeleridir. Planlanan güncelleme, madencilerin çoğunluğu tarafından onaylanır ve kabul edilirse iki yeni zincir oluşur ve iki zincir birbirinden farklı kurallarla çalışmaya devam eder. Ethereum blokzincirde gerçekleşen ve eski zincirin Ethereum Classic adıyla çalışmaya devam ettiği ve Ethereum isimli yeni bir kriptoparanın ortaya çıktığı güncelleme bir sert çatallanma örneğidir.

Eğer geliştiriciler ve madencilerin tamamı fikir birliğine varırsa, bölünmenin gerçekleştiği bloktan itibaren önceki zincir devam ettirilmeyerek devre dışı bırakılabilir. Ethereum blokzincirde gerçekleşen Constantinople sert çatallanması sonucunda, blokzincirin yeni kuralları madencilerin çoğunluğu ve cüzdan sahipleri tarafından kabul edilmiş, önceden belirlenen bloktan itibaren kurallar değişmiştir.

Bir kripto paranın blokzincirinde sert çatallanma gerçekleştiğinde bir veya daha fazla kripto para ortaya çıkabilir. Ancak, her sert çatallanma yeni bir kripto paranın ortaya çıkmasıyla sonuçlanmayabilir. Eğer geliştirici ekipler ve madenciler fikir birliğine varırsa, güncelleme (çatallanma) gerçekleştikten sonra zincir, önceden belirlenen bloktan itibaren yeni kurallarla çalışmaya devam eder. Eski kurallardan bir veya daha fazlası geçersiz olabilir ya da değişebilir. Ancak ekipler anlaşamaz ise, zincir bir veya daha fazla kola ayrılabilir. Bu durumlarda bir veya daha fazla kripto para üretilmeye ve dağıtılmaya başlar.

Yumuşak çatallanmalar (soft fork) ise düğümler tarafından uygulanan ve blokzincirin kurallarını sınırlayan protokol güncellemeleridir. Yumuşak çatallanma gerçekleştikten sonra blokzincirde önceden belirlenen bloktan itibaren üzerine uzlaşılan güncellemeler işlevsellik kazanır. Bitcoin blokzincirde gerçekleşen SegWit çatallanması bir yumuşak çatallanma örneğidir.

Sert çatallanmalar, cüzdan ve madencilik yazılımlarının da güncellenmesini gerektirir. Güncellenmeyen cüzdan ve madencilik yazılımları yeni zincire bağlanamazlar. Yumuşak çatallanmalarda ise, güncellenmeyen cüzdanlar yeni zincirle kabul edilen geliştirmeleri çalıştıramazlar ancak blokzincire bağlanıp kripto para transferleri gerçekleştirmeye devam edebilirler.
 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum Yaz