Bitcoin Nedir?


Bitcoin, Blokzincir teknolojisini kullanan, tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir.
Bitcoin Nedir?

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bitcoin, Blokzincir teknolojisini kullanan, tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blokzincir (Blockchain) adı verilir. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi Bitcoin (BTC) olarak adlandırılır. Bitcoin, Blokzincir'in şifreli (kriptolu) yapısı nedeniyle kripto para olarak da tanımlanır. Fiziksel olarak kullanılmaz, tamamen dijital olarak üretilip, eşler arası ağ üzerinden transfer edilir.

Bitcoin'in Sahibi Kimdir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi ya da ekibin yayınladığı doküman ile hayata geçen, sahibi ve merkezi olmayan, aracısız bir ödeme aracı ve para birimidir. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı değildir. Temsilciliği ya da bayileri yoktur. Herkesin kullanımına açık bir teknolojidir ve isteyen herkes herhangi bir engelleme ya da kısıtlama olmadan ağa katılabilir, cüzdandan cüzdanda herhangi bir aracıya gerek olmadan transfer yapabilir, Bitcoin blokzinciri cihazında barındırabilir.

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

Blokzincir, Bitcoin ve benzeri diğer kripto paraların güvenilir bir şekilde transfer edilmesine imkan sağlayan işlem kayıtlarının saklanmasında kullanılan şifrelenmiş, dağınık, birbirine bağlı ve sürekli büyüyen bir veritabanıdır. Bu veritabanının dağınık, merkezi olmayan yapısı, veritabanının tekel kontrolüne geçmesine engel olur. Blokzincir, eşler arası ağ ile bir cihazdan diğer cihaza doğrudan bağlıdır ve sayede sürekli güncelliğini korur. Verilerin bir daha değiştirilemeyecek ve silinmeyecek şekilde kayıt altına alınarak bir zincir halkası gibi birbirine bağlı olduğu blokzincir, eklenen her blokla birlikte büyümeye devam eder…

Bitcoin'in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin'in değeri tamamen arz talep ilişkisi ile belirlenir. BTCTurk ve benzeri kripto para borsaları alıcı ve satıcıların emirlerini birbiri ile eşleştiren yazılımları aracılarıdır. Kullanıcıların yaptığı alım ve satım işlemlerini fiyat ve piyasa bilgileri olarak yayınlayan kripto para borsaları birbirine ya da bir merkeze bağlı değildir. Her borsa üzerinde Bitcoin fiyatı bağımsız olarak oluşur. Kullanıcıların borsalar arasında yaptığı alım satım işlemleri kripto para borsalarında fiyatların birbirine yakın olmasına zemin hazırlar.

Bitcoin'e Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin fiyatları bilinen birçok yatırım aracına göre son derece hızlı değişmektedir. Bu durum fırsatlar oluşturduğu gibi riskler de barındırmaktadır. Bitcoin'in bir sahibi ya da merkezi olmadığı için cüzdanınızdaki Bitcoin transferleri ve yatırımınızı cüzdanınızda saklarken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorununuza çözüm bulamayabilirsiniz. BTCTurk ve benzeri borsalarda Bitcoin alış / satış işlemlerinde ve yatırımlarında ihtiyatlı davranılmasını tavsiye ederiz.

Bitcoin Güvenli Midir?

Blokzincirin hem anonim hem de şeffaf yapısı sayesinde ilk Bitcoin transferinden itibaren tüm işlemlerin kayıtlarına ulaşabilmek mümkündür. Bitcoin cüzdanları açık kaynaklıdır ve geliştiricilerin katkısına ve denetimine açıktır. Günümüze kadar binlerce bağımsız güvenlik uzmanı tarafından kontrol edilen Bitcoin'in temel teknolojisi ile ilgili geçmişte oluşan problemler hızlıca giderilmiştir. Fakat unutmamak gerekir ki hem blokzincir teknolojisinin hem de Bitcoin'in geliştirme süreci devam etmektedir.

Kullanıcılar üçüncü parti Bitcoin hizmet sağlayıcıları aracılığı ile alış/satış, yatırım ya da transfer işlemleri yaparken dikkatli olmalıdır. Geçmişte bazı hizmet sağlayıcıları, kullanıcılarını hırsızlık, sistemlere izinsiz girişler ve doğrudan dolandırıcılık ile mağdur etmiştir. BTCTurk ve benzeri bilindik borsalarda hizmet sağlayıcılara para gönderirken ya da yatırım yaparken dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz.

Kendi Bitcoin cüzdanınızı kullanırken cüzdanınızın şifresini, özel anahtarlarını ve cüzdan dosyalarını koruma sorumluluğu tamamen kullanıcıdadır. Bitcoin transferlerinin geri çevrilemez olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum Yaz